Протеински шејк со банана и тиква

Слика Протеински шејк со банана и тиква

Овој неодоливо вкусен шејк е одлично урамнотежена варијанта на класичната американска пита. Има богат вкус, заситува и лесно се приготвува, сигурно ќе ви стане омилен и ќе го додадете во планот за здрави оброци. Послужете го ладен и наросете цимет за да добие неодолив вкус на пита од тиква.

Број порции: 1
Потребно:
  • 250 ml полумасно млеко (1,5 %)
  • 100 g тиква (исечкана и сварена)
  • 1 мала банана
  • 1 лажичка цимет
  • 2 мерици Формула 1 со вкус на Vanilla Creme
  • 4 коцки мраз
Начин на приготвување:

Исечкајте ја бананата. Ставете ги сите состојки во блендер и блендирајте додека не ја добиете саканата густина. Сервирајте го веднаш (овој шејк е највкусен кога е ладен!). Чашата за послужување може да ја декорирате со цимет.

Нутритивни вредности на една порција:
Енергија (kcal) Масти (g) Јаглехидрати (g) Растителни влакна (g) Протеин (g)
Во една порција 350 7,5 49 6,2 19